lawenda waskolostna

Lawenda wąskolistna

Amatorów lawendy zapraszamy do nas po bardzo dobrej jakości sadzonki tej rośliny!

Lawenda wąskolistna – Lavendula angustifolia

Lawenda wąskolistna od kilku lat stała się bardzo popularna w Polsce. Jest to karłowa, kępiasta krzewinka dorastająca do wysokości około 50/80 cm. Liście są zimozielone, lancetowate, o kolorze szarozielonym, pachnące. Największą ozdobą są kwiaty lawendy – rurkowate, niebiesko-fioletowe, silnie pachnące, zebrane w ozdobne, sterczące kłosy. Pojawiają się na roślinie na przełomie czerwca i lipca oraz powtórnie późnym latem, na przełomie sierpnia i września. Lawendę możemy sadzić na rabatach, tworzyć z niej ozdobne obwódki, łączyć z innymi roślinami na przykład bylinami i różami. Lawendę można również uprawiać w pojemnikach.

W naszym gospodarstwie szkółkarskim w Starym Grabiążu uprawiamy lawendę z sadzonek wegetatywnych. W przeciwieństwie do sadzonek otrzymanych z siewu, wytwarzają one większe i bardziej ozdobne kwiaty, a same krzewinki odznaczają się większym wigorem, siłą wzrostu i zdrowotnością. W ofercie mamy dwie sprawdzone odmiany: „Aromatico Blue” i „Hidcote”. Rośliny posadzone są w doniczkach, ukorzenione i pięknie rozkrzewione.

Stanowisko

Przed posadzeniem lawendy, starannie wybieramy dla niej miejsce w ogrodzie. Przede wszystkim stanowisko powinno być słoneczne lub lekko półcieniste, a gleba zasadowa, lekka i przepuszczalna. Ponieważ lawenda może w ostre zimy przemarzać, trzeba zwrócić uwagę, aby wybrane miejsce było osłonięte od ostrych, zimowych wiatrów.

 

Podłoże

Lawenda dobrze rośnie i obficie kwitnie na glebach suchych, żyznych i dobrze zdrenowanych. Odczyn gleby musi być zasadowy i powinien mieścić się w przedziale 5,5 – 7,5. Przy niższym pH (wyższa kwasowość) korzystne jest zastosowanie jesienią wapna organicznego (węglanu wapniowego).

 Przed posadzeniem roślin, glebę należy starannie odchwaścić i przekopać, dodając substancję organiczną w postaci przerobionego obornika lub kompostu. Substancja organiczna przyczynia się do tworzenia gruzełków, pomiędzy którymi powstają pory, co sprzyja utrzymaniu się równowagi powietrzno-wodnej w glebie. Także po posadzeniu, w kolejnych latach, należy uzupełniać zawartość substancji organicznej w glebie przez ściółkowanie powierzchni wokół i pomiędzy krzewami lawendy warstwą kompostu o grubości około 5 cm.  Sadząc rośliny trzeba mieć na uwadze dostateczną cyrkulację powietrza wokół nich. Nie sadzić ich zbyć blisko siebie. Ułatwi to ich późniejszą pielęgnację i pomoże w zachowaniu ich lepszej zdrowotności.

Pielęgnacja

Pielęgnacja lawendy polega na jej ściółkowaniu, cięciu i podlewaniu. Wiosną w ramach prac ogrodniczych dokonujemy przycięcia przekwitniętych pędów na wysokość około 10 cm od ziemi. Ściółkujemy jednocześnie glebę wokół krzewów lawendy, która pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża latem. Najlepszą ściółką jest dobrze rozłożony obornik lub kompost, którego warstwa powinna mieć grubość około 5 cm. Ściółkuje się zawsze glebę wilgotną. Można również użyć modnej obecnie agrowłókniny, która przytłumi rozwój chwastów i spowolni proces odparowywania wilgoci z podłoża.

Podczas dłużej trwających okresów suszy, trzeba sadzonki lawendy podlewać. Wprawdzie lawenda źle toleruje wilgotną, zbitą glebę, ale zbyt mała ilość wody niekorzystnie wpływa na wielkość kłosów kwiatowych.

Cięcie lawendy nie jest zbyt skomplikowane. Po wiosennym przycięciu roślina wypuszcza świeże pędy i pod koniec czerwca krzewinki okryte są świeżymi kwiatami. Jest to odpowiedni czas na ich zbiór. Tym samym dokonujemy powtórnego przycięcia roślin. W dobrych warunkach lawenda jeszcze raz wytworzy pąki kwiatowe, tym razem nieco delikatniejsze i w mniejszej ilości. Zaleca się zostawić już te kwiaty na krzewinie, aż do wiosny. Ponowne ich przycięcie na jesień może osłabić roślinę, która gorzej zniesie ostrą zimę.

Jesienią należy zatroszczyć się o zabezpieczenie lawendy przed przemarznięciem. W tym celu dobrze jest okryć krzewy lawendy stroiszem z gałęzi świerkowych lub delikatnie obsypać korą, zrębkami, czy słomą. Można użyć również agrowłókniny do zabezpieczania roślin na zimę. Generalnie chodzi o to, aby materiał użyty do zabezpieczenia był lekki i przepuszczający powietrze i uchronił lawendę przed mrozem i wiatrem, a nie spowodował jednocześnie zapleśnienia rośliny.

Ochrona lawendy 

Sadzonkom lawendy nie służy deszczowa i ciepła pogoda. Przy słabo zdrenowanym podłożu pojawią się choroby grzybowe. Choroby te można skutecznie zwalczyć właściwie tylko poprzez stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Dlatego tak ważne jest odpowiedni dobór stanowiska i przygotowanie gleby przed sadzeniem.

Tekst opracowano z wykorzystaniem literatury:

  1. Katalog roślin drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2011