krzewy lisciaste

Krzewy Liściaste

 

Krzewy liściaste stanowią bardzo dużą i zróżnicowaną grupę roślin o zdrewniałych pędach, wyrastających po kilka z jednego miejsca przy powierzchni ziemi. Istnieje w tej grupie olbrzymia różnorodność form pokrojowych, kolorów i kształtów liści, ozdobnych kwiatów, owoców i pędów. Niektóre z nich osiągają rozmiar niewielkiego drzewa, inne tworzą niskie kobierce. Wśród takiego urozmaicenia każdy znajdzie coś dla siebie. W naszym gospodarstwie szkółkarskim oferujemy młode sadzonki posadzone w doniczkach, z solidną bryłą korzeniową i ładnie rozkrzewione. Jest to wyśmienity materiał do nasadzeń w ogródkach.

Stanowisko i podłoże

Każdy rodzaj krzewów liściastych ma swoiste wymagania, co do stanowiska i podłoża. Podczas wybierania konkretnych gatunków i odmian najlepiej zasięgnąć porady sprzedawcy w trakcie dokonywania zakupu. Większość roślin z tej grupy preferuje w ogródku miejsca słoneczne lub o lekkim zacienieniu. Mają one różną siłę wzrostu i kolor liści, dzięki czemu można skomponować z nich fantazyjne, ozdobne grupy. Oczywiście bardzo elegancko wyglądają nasadzenia złożone z pojedynczych odmian.

Krzewy liściaste w większości nie mają szczególnych wymagań glebowych. Zwyczajna gleba w ogródku im wystarcza, ale oczywiście im żyźniejsza, tym wygląd krzewu i siła jego wzrostu będzie bardziej okazała. Tak jak wszystkie inne rośliny, sadzimy je w glebę odchwaszczoną, przekopaną, wzbogaconą kompostem albo przerobionym obornikiem. Także w następnych latach, chociaż raz w roku, należy dbać o podsypywanie ich świeżym kompostem i systematycznie odchwaszczać glebę wokoło roślin.

Pielęgnacja – ogóle wskazówki

Pielęgnacja krzewów liściastych polega na przycinaniu, podlewaniu i nawożeniu. Wiosną, w ramach prac ogrodniczych, najczęściej dokonujemy cięcia sanitarnego. Polega ono na usunięciu pędów uszkodzonych, martwych, porażonych chorobami i dotyczy to wszystkich roślin. Przy okazji usuwamy wszystkie zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany. Zimą i wczesną wiosną przycinamy krzewy, których kwiaty pojawiają się na nowych, tegorocznych pędach. Do tej grupy zaliczamy pięciorniki, tamaryszki, tawuły kwitnące latem, żylistki i wiele innych gatunków. Krzewy kwitnące wczesną wiosną (przed końcem maja) tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych. Cięcie zimowe pozbawiłoby je pąków kwiatowych. Dlatego forsycje, porzeczki, tawuły kwitnące wiosną, krzewuszki, jaśminowce przycinamy tuż po przekwitnięciu. Przestrzeganie tej reguły jest o tyle ważne, że wymienione gatunki należą do najczęściej sadzonych w ogrodach. Na roślinie pozostawia się pędy właściwie rozmieszczone, skracając je tak, aby się wzmocniły i rozgałęziły. Wszystkie pędy przeszkadzające, a szczególnie słabe i rosnące do środka krzewu, należy wyciąć. Raz na kilka lat wykonuje się mocniejsze cięcie prześwietlające. U większości krzewów możemy także stosować radykalne cięcie odmładzające, przycinając wczesną wiosną zbyt rozrośniętą roślinę nisko nad ziemią. Niezależnie od pory roku możemy także poprawiać pokrój rośliny, wykonując cięcie regulujące. Krzewy liściaste zimozielone przycina się dopiero z końcem wiosny, kiedy widać skutki uszkodzeń mrozowych.

Wiosną i jesienią glebę wokół posadzonych roślin dobrze jest pokryć około 5 cm warstwą kompostu lub przerobionym obornikiem. Ściółkuje się zawsze glebę odchwaszczoną i wilgotną. Nie zapominajmy o podlewaniu roślin w suchych okresach roku. Rośliny odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem.

W wilgotne i ciepłe lata krzewy liściaste narażone są na choroby grzybowe zwłaszcza szarą pleśń, mączniaka i czarną plamistość liści. Chorobowo zmienione części rośliny należy wycinać i usunąć z działki (nie kompostować). Chemiczne środki ochrony roślin stosujmy z umiarem i w ostateczności.

Wybrane i polecane gatunki krzewów liściastych produkowane w gospodarstwie szkółkarskim w Starym Grabiążu

Krzewuszka – Weigela

Krzewuszka to bardzo wartościowy, wieloletni, niezbyt duży krzew o ozdobnych liściach i kwiatach. Idealny do dużych i małych ogrodów. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach, razem z innymi gatunkami roślin albo formować w kwitnące, swobodne żywopłoty.

Krzewuszka preferuje stanowiska od słonecznych do półcienistych, gleby umiarkowanie wilgotne, przeciętne. Jest mało wrażliwa na choroby i szkodniki. Pokrój, zabarwienie liści i kwiatów zależy od odmiany. Karłowe odmiany dorastają do około 60 cm, najwyższe mogą osiągnąć wysokość około 2,5 m. Dzwonkowate, niepachnące kwiaty, rozwijają się na krzewie na przełomie czerwca/lipca i są bardzo dekoracyjne.

Berberys – Berberis

Berberys to kolczasty, wieloletni krzewy o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach. W obrębie jednego gatunku występuje wiele odmian o różnej sile wzrostu, pokroju i cechach ozdobnych. Rośliny te preferują stanowiska od słonecznych do półcienistych. Gleby od całkiem kwaśnych do umiarkowanie zasadowych. Znoszą okresową suszę i niskie temperatury, chociaż w bardzo ostre, bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Nadają się na żywopłoty, szpalery i do zestawień kolorystycznych z innymi gatunkami roślin.

Budleja Dawida – Buddleja davidii

Bujny krzew dorastający w zależności od odmiany od 1m do 3 m. Ozdobą są efektowne, podłużne kwiaty w różnych kolorach, które pojawiają się na jednorocznych pędach od czerwca do września. Zapach kwiatów wabi motyle i dlatego budleja często określana jest potoczną nawą „motyli krzew”. Preferuje stanowisko osłonięte i słoneczne oraz żyzną glebę. Budleja nie jest całkowicie odporna na przemarzanie. W ostre, bezśnieżne zimy może całkowicie wymarznąć. Często jednak po wiosennym, mocnym przycięciu krzew ładnie się regeneruje i odrasta, kwitnąc obficie w tym samym roku. Polecany do pojedynczych i grupowych nasadzeń.

Pigwowiec – Chaenomeles

Średniej wielkości krzew o ozdobnych kwiatach w różnych kolorach i jadalnych owocach. Duże, ozdobne kwiaty pojawiają się na krzewie w kwietniu/maju, jeszcze przed rozwojem liści. Owoce o barwie żółtawej i różnym kształcie pozostają na krzaku do przymrozków. Pigwowiec toleruje stanowisko od słonecznego do półcienistego i wiele typów gleby, od kwaśnej do obojętnej, ale preferuje gleby wilgotne. Polecany do sadzenia pojedynczo i w grupach, również w połączeniu z innymi gatunkami roślin.

Pęcherznica kalinolistna – Physocarpus opulifolius

Szybko rosnący krzew o intensywnym zabarwieniu liści. W zależności od odmiany w żółtym lub czerwonym kolorze. Kwiaty białe lub różowe, pojawiają się na krzewie w czerwcu. Niewymagająca roślina rosnąca na różnych glebach. Stanowisko od słonecznego do półcienistego. Osiąga wysokość do 3 metrów. Odporna na niskie temperatury. Nadaje się na żywopłoty oraz do kontrastowych kompozycji w ogrodach.

Pięciornik krzewiasty – Potentilla fruticosa

Gęsty krzew o delikatnych pięciopalczastych, zielonych liściach, dorastający do 1 m wysokości. Kwiaty w różnych kolorach pojawiają się na krzewie w czerwcu. Kwitnienie trwa przez całe lato, aż do przymrozków. Pięciornik lubi stanowiska słoneczne i toleruje wszystkie przepuszczalne, ogrodowe gleby. W miejscach zacienionych i wilgotnych choruje na mączniaka. Delikatne liście i kwiaty nadają krzewinie wygląd rośliny bylinowej. Polecany do sadzenia na rabatach i ogrodach skalnych. Dobrze znosi cięcie i można z niego tworzyć niższe żywopłoty i obwódki.

Tawuła – Spiraea

Grupa roślin o bardzo dużym zróżnicowaniu odmian, ozdobnym pokroju, liściach i kwiatach. Są wśród nich odmiany kwitnące wiosną i latem. Charakteryzuje się małymi wymaganiami glebowymi. Dobrze rośnie na miejscach słonecznych jak i nieco bardziej cienistych. Roślina odporna na mróz i dobrze znosząca cięcie. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Można sadzić ją pojedynczo, w grupach z innymi roślinami oraz tworzyć z niej niskie lub wysokie żywopłoty. Niezastąpiona w każdym ogrodzie.

Tekst opracowano z wykorzystaniem literatury:

  1. Katalog roślin drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2003