dalie

 Dalie

Dalia ogrodowa – Dalhia hybryda

Dalie, potocznie zwane georginiami, pochodzą z ciepłych regionów Ameryki Południowej i nie zimują w Polsce. Jednak od wielu, wielu lat z powodzeniem są uprawiane przez ogrodników, ze względu na piękne kwiaty, które zdobią ogrody przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Dalie zaliczamy do bylin, które pod ziemią wytwarzają specyficzne dla tych roślin bulwy, zwane również karpami. To z nich roślina wytwarza nadziemne pędy kwiatowe i czerpie wszystkie składniki odżywcze poprzez system drobnych korzeni. Chcąc się cieszyć daliami przez wiele lat, właśnie bulwy trzeba wykopać na zimę i przechować w chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy.

Dalie produkowane przez nas są sprzedawane w doniczkach z pięknie wykształconym systemem korzeniowym. Oferujemy odmiany nieco niższe, dorastające do wysokości około 30/40 cm. Oprócz tradycyjnych odmian, które mają zielone, rozpierzchłe liście i wypełnione kwiaty w różnych kolorach, u nas w Starym Grabiążu do kupienia również odmiany dalii o liściach zabarwionych na bordowo. Odmiany te mają proste, otwarte kwiaty i charakteryzują się dużą zdrowotnością, szeroką paletą barw kwiatów i mnogością pąków na każdym krzaku. Nadają się do tworzenia niskich, kwitnących całe lato rabat i obwódek. Bardzo dobrze rosną również w pojemnikach na tarasach i balkonach. Fantazja ogrodników nie zna granic przy tworzeniu kompozycji dalii z innymi roślinami – wrzosami, bylinami, kwiatami jednorocznymi, iglakami i innymi.

Stanowisko i gleba

Wysadzając dalie do ogrodu należy wybrać miejsce słoneczne i zaciszne. W cieniu rośliny te wytwarzają znacznie mniej pąków kwiatowych, krzaki stają się wybujałe, a na liściach mogą pojawić się choroby grzybowe.

Gleba powinna być zasadowa, lekka i przepuszczalna, zasobna w składniki odżywcze, ponieważ dalia ma duże wymagania pokarmowe. Tak jak przy wszystkich roślinach, teren przed posadzeniem starannie odchwaszczamy i przekopujemy. Możemy równocześnie poddać przerobiony obornik lub kompost. Sadzimy karpy dali lub sadzonki wyjęte z doniczki i obficie podlewamy. Zasypujemy ziemią i dość mocno uciskamy. W pierwszym okresie po posadzeniu, a jest to przeważnie połowa maja, trzeba uważać na przygruntowe przymrozki, które mogą uszkodzić kiełkujące pędy z bulw i przez to zniszczyć dalie.

Pielęgnacja

Dalie mają duże zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. W okresach suszy konieczne jest podlewanie roślin. Jeszcze więcej uwagi trzeba zwrócić na podlewanie, kiedy hoduje się dalie w doniczkach.

Kilka razy w ciągu roku dokarmiamy dalie nawozem. Można użyć naturalnych nawozów, jak gnojownica, granulowany obornik, jak również sztucznych nawozów wieloskładnikowych. Jest to zabieg konieczny, gdyż dalie wytwarzają dużo liści i kwiatów i potrzebują do tego odpowiedniego zasobu składników pokarmowych. Przy wysokich odmianach konieczne jest palikowanie, albo stosowanie estetycznych podpór, które uchronią wyrośnięte rośliny przed wyłamywaniem pędów pod wpływem silnego wiatru i deszczu.

Przez cały okres wegetacyjny podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitniętych kwiatów. Czyni się to ze względów estetycznych, aby rabata miała cały czas świeży i elegancji wygląd. Pobudza to również rośliny do wytwarzani nowych pąków kwiatowych.

Dalie należą do roślin dość odpornych na choroby. Nie służy im zbyt duża wilgotność podłoża, zaczynają się wtedy rozwijać choroby grzybowe liści, jak mączniak i czarna plamistość. Aby tego uniknąć, należy sadzić sadzonki w większych odstępach od siebie, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i szybsze odparowanie nadmiaru wody.

 Najczęstszym szkodnikiem atakującym te rośliny jest mszyca, a w ostatnich latach również ślimaki, które potrafią poczynić ogromne szkody w uprawie dalii.  Pozostaje nierówna walka ogrodnika z małymi żyjątkami. Polecamy domowe sposoby, a w ostateczności użycie chemicznych środków ochrony roślin.

Przechowanie bulw dalii

Po pierwszych jesiennych przymrozkach nadziemne pędy dalii zmarzną. Należy je wtedy obciąć na wysokość około 10 cm nad powierzchnią ziemi. Karpy dalii wykopujemy, delikatnie otrząsamy z ziemi i przenosimy na kilka dni w zacienione, suche miejsce, aby obeschły. Oczywiście w tym czasie nie mogą być narażone na przymrozki, bo ulegną zniszczeniu. Najbardziej odpowiednia będzie szopa, czy garaż. Po kilku dniach otrząsamy bulwy z wyschniętej ziemi, układamy w skrzynkach albo wkładamy do jutowych worków i przenosimy do piwnicy lub innego ciemnego, chłodnego miejsca, gdzie bulwy nie zmarzną zimą. Jeżeli piwnica jest ogrzewana, to dobrze jest karpy obsypać lekko wilgotnym torfem lub piaskiem, aby za bardzo nie wyschły. Tak przygotowane, będą oczekiwały nadejścia wiosny, kiedy ponownie posadzone zostaną do gruntu. Karpy co kilka lat odmładzamy przez podział. Przy przygotowaniu dalii do zimowania możemy posegregować je kolorami i gatunkami, co ułatwi nam wiosenne sadzenie.

Dalie rosnące w doniczkach wytwarzają bardzo niewielkie bulwy, często o długości około 5 cm i grubości 1 cm. W takim przypadku możemy, bez wyjmowania rośliny z doniczki, mocno ją przyciąć i razem z doniczką przechować w piwnicy. Ziemia powinna być przesuszona.

Przy opracowaniu teksu korzystano z Wikipedii