o firmie

O firmie

Gospodarstwo Szkółkarskie „Stary Grabiąż” spółka z o.o. to gospodarstwo rolne powstałe w lutym 1998 roku w Starym Grabiążu, na terenie gminy Barwice. Wiodący producent wrzosów najwyższej jakości na Pomorzu, roślin iglastych, liściastych i jagodowych.

Kim jesteśmy?

Właścicielem i osobą zarządzającą gospodarstwem jest Bernard Wysiński. Razem z zatrudnionymi osobami tworzymy zgrany, pracowity i zaangażowany zespół ludzi kochających to, co robią. Praca przy produkcji i sprzedaży roślin daje dużo satysfakcji, chociaż jest wymagająca. Bez względu na warunki atmosferyczne, trzeba wykonywać swoje obowiązki, które wymagają dobrej sprawności fizycznej. Przyjazna atmosfera w załodze i zadowoleni klienci szkółki pozwalają cierpliwie znosić wszystkie niedogodności i cieszyć się z efektów pracy. Jesteśmy świadomi, że nasze rośliny będą dawały radość innym ludziom i jest to bardzo budujące i motywujące do działania. Lubimy podejmować nowe wyzwania, chętnie się uczymy i jesteśmy otwarci na współpracę z innymi. Mamy też otwarte serca na potrzeby innych i wspieramy działania na rzecz potrzebujących oraz organizację imprez kulturalno-sportowych w naszej gminie.

Czym się zajmujemy?

W gospodarstwie zajmujemy się produkcją i sprzedażą roślin. Cały proces produkcji rozpoczyna się do mnożenia. Młode sadzonki ukorzeniamy w multipaletach. To żmudny, czasochłonny i długotrwały proces, wymagający zapewnienia wielu szczególnych warunków. Część roślin otrzymujemy przez siew nasion. Kiedy młode sadzonki wytworzą mocny system korzeniowy, są przesadzane do małych doniczek P9. Po odpowiednim czasie, co najmniej po jednym roku, osiągają odpowiednią wielkość, aby przesadzić je do większych doniczek przeważnie o pojemności 1,5 litra. Jeszcze trzeba odczekać, żeby sadzonka zakorzeniła się w nowej doniczce, odpowiednio urosła – i otrzymujemy produkt gotowy do sprzedaży. Cały cykl, od ukorzenienia rośliny do otrzymania gotowego produktu, trwa od 3 do 5 lat. Rośliny produkujemy w namiotach oraz na poletkach produkcyjnych wyłożonych tkaniną szkółkarską, wyposażonych w odpowiedni system nawadniania. Po oznakowaniu roślin naszymi kolorowymi etykietami, spakowaniu na specjalne wózki do transportu roślin, rozwozimy je do naszych odbiorców na terenie całego kraju.

Co produkujemy?

W pierwszych latach działalności dominującą częścią produkcji były drzewa owocowe i krzewy jagodowe w pojemnikach. Z biegiem czasu zmieniliśmy profil produkcji i w chwili obecnej specjalizujemy się w pięciu głównych grupach roślin: 1. wrzos (calluna vulgaris) – w małych i dużych doniczkach, również kompozycje z wrzosów i iglaków w miskach o średnicy 27 cm, 2. rośliny iglaste ( żywotniki, jałowce, cyprysiki) 3. rośliny liściaste ( krzewuszki, berberysy, tawuły, ogniki, pigwowce, pęcherznice, bukszpan) 4. krzewy jagodowe (borówka amerykańska, jagoda kamczacka, żurawina, borówka brusznica, truskawka, poziomka) 5. „special series” – wyjątkowe serie produkcyjne – hortensje w dużych pojemnikach, zioła w don.2l. , dalie w don.2l, drzewa alejowe, szczepione krzewy iglaste, róże, brzozy i modrzewie szczepione